© SE&JS ENG  
 


Liis Klaar
Mulgivanaema meekook
Mulgivanaema meekook

Lugejate soovil ilmus 2018. aasta talve hakul raamatu „Mulgivanaema meekook” (esmatrükk 2008) lisatrükk. Teos annab ülevaate ühe Viljandimaalt pärit eesti suguvõsa käekäigust möödunud sajandil. Raamatu peategelane on autori vanaema, mamma ehk Mulgivanaema Elise Anderson. Ta oli tubli mulgi taluperenaine, kes kasvatas üles neli last. Neist üks, Viktor, hukkus noorena Vabadussõjas ja on Vabadusristi kavaler. Kaks poega, Leo ja Ilmar lõpetasid Tartus ülikooli, Liis Klaari ema Ellen lõpetas aga Lenderi Gümnaasiumi – kõigi nende saatus oli elada pagulasena.

Liis Klaar: „Kuna „Mulgivanaema meekook” kirjeldab ka osakest Eesti ajalugu, usun, et mu raamat pakub huvi neilegi, kes ei ole oma elus niisuguseid rännakuid ja keerdkäike läbi teinud. Meie mamma, kes kaotas ühe poja Vabadussõjas, kes aitas tookord sõdureid, keetes neile süüa ja kududes sõduritele sokke ja kindaid, lootis alati iseseisvale Eestile. Ometigi pidi ta üle elama nõukogude okupatsiooni ja tema saatuseks oli surra võõrsil.”
Põgenemine vene okupatsiooni eest sõjalaevaga Minden, elu Saksamaal põgenikelaagris, hilisemad kodud Rootsis, Šveitsis, Kanadas – nappide lausete ja perekonnafotode kaudu joonistub lugeja ees tegelikult lahti eesti rahva saatus. Leheküljed, mis kirjeldavad Mulgivanaema hilisemat sõitu Rootsi laste juurde, kõnelevad palju. Perekonna hõbelusikad peidetud vöö alla, sammus Mamma kindlameelselt läbi kõigist nõukogude piiripunktidest. Rootsis tehtud fotolt vaatab vastu väärikas ja uhke eesti naine.

Et Mulgivanaema oli hea kokk, on raamatus avaldatud kümmekond kokakunsti saladust tema paljudest retseptidest. Raamatu pealkiri on tuletatud tema kuulsast meekoogist.


Teine trükk

Kujundus Kadi Pajupuu

 
 
 

108 lk., kõvad kaaned, neljavärvitrükk, fotod
ISBN 978-9985-8548-8-4

 


 
   
 

 

 

 

Avaleht