© SE&JS ENG  
 




Riho Nõmmik
Kaks teed teaduses
Mälestusi ja esseid

Riho Nõmmik.Kaks teed teaduses

Raamat hõlmab aega alates aastatest, mil autor oli Treffneri koolipoiss 1950ndatel kuni ta tõusuni tänase maailma kosmoseteaduse püramiidi tippu. Treffneri poiste hilisemat saatust kirjeldab autor värvikalt. Nõmmik ise lõpetas Moskva Ülikooli ja töötas hiljem ülikooli kuulsas tuumafüüsika instituudis. Kosmosefüüsikuna pühendus ta kosmilise keskkonna ja planeetidevaheliste radiatsiooniväljade uurimisele. Tema nime kannab kosmose radiatsioonimudel „R. Nymmik, ISO Standard No. 15390”.

Riho Nõmmik (1936), selge pilgu ja terava sulega kosmoseteadlane (PhD 1998) vaatleb kosmost, maailma ja tänast Eestit realistliku vaatenurga alt. Ta kirjeldab raamatus ilmaruumi ilu ja täiuslikkust, ent põhjendab, miks on kosmos inimvaenulik keskkond ja unistus inimese elust Marsil kuulub täna veel ulme valdkonda. Nõmmiku stiil on sarmikas ja originaalne: otsekohest ütlemist ja ägedat sõnakust mahendab nukker huumor (kohati must huumor). Kuid raamatust õhkub ka soojust ja armastust, eriti neil lehekülgedel, kus ta räägib oma emast ja sõpradest-füüsikutest.

Autorile meeldib diskuteerida. Ta sooviks ka lugejaga alustada väitlust:
– Inimkonna unistusest „vallutadaˮ Marss – mida ütleb selle kohta loodus?
– Mis on tänapäeva ühiskonna kolm ulmet?
– Miks Maa magnetväli meenutab kangesti neid konnapoegi, keda Miku ja Manni kunagi sauna taga tiigi ääres püüdsid?
– Kuidas astuti välja Eesti iseseisvuse taastamise eest Moskvas?
– Kas olla globaalne eestlane või jääda rahvuskaaslaseks? Jne.

Riho Nõmmiku teose teine peategelane on tema ema, omaaegne Tartu ülikooli geograafiadoktor Salme Nõmmik (1910–1988), kellele on raamatus pühendatud omaette peatükk. Kirjeldatakse, kuidas prof. Salme Nõmmiku käsitluses sai algelisest nõukogulikust majandusgeograafiast tuleviku teadus – inimgeograafia.

Sissejuhatuses selgitus raamatu pealkirja kohta:

Kaks teed teaduses.
Üks tee Maal. Teine tee Kosmoses.
Üks tee – geograafias. Teine tee – kosmoseteaduses.
Esimene tee – ema, Salme Nõmmiku tee.
Teine tee – poja, Riho Nõmmiku tee.
Mõlemad olid teerajajad. Mõlemad raiusid teadusetihnikus oma iseseisvat rada.

Nüüd ka raamatu kaante vahel on ajakirjas Akadeemia 2020. aastal avaldatud Riho Nõmmiku artiklid „Teadusega Maalt Marsile” ja „Koloniseerime kosmose. Laipadega?”, mis ilmuvad ajakirja toimetuse nõusolekul.

Riho Nõmmik oma emast: „Oma lapsepõlvest mäletan, et kui ma magama heitsin, jäi ema laua taha tööle, ja kui ma hommikul tõusin, leidsin ta tavaliselt ikka töölaua tagant.
Oma isast: „Minu isa Alfred Nõmmik oli Eesti lennuväe piloot. Kui Vene väed tulid sisse, siis ootas ta paar ööd Lasnamae nõlval. Mõtles, et äkki tahavad Päts või Laidoner Soome ära lennata.”

Raamatu toimetajad Sirje Endre, Katre Scott-Hopkins ja Elle Veermäe,
kujundaja Rein Seppius.

 

 
 

320 lehekülge, fotod, kõva kaas ümbrisega.
ISBN 978-9916-9631-1-1


e-pood

 
   
 

 

 

 

Avaleht