© SE&JS ENG  
 


Meie küla mehed künnavad tarkuse vagusidMeie küla mehed künnavad tarkuse vagusid

Koostaja Laine Randjärv, pildid Ave Nahkur
Kujundaja Kadi Pajupuu, toimetaja Ruth Maria Roosi-Ott


Eesti vanasõnade ammendamatu varasalv on saanud allikaks lõbusale, ent elutargale kogumikule “Meie küla mehed künnavad tarkuse vagusid”. See on järg raamatule “Meie küla eided otsivad tarkuse teri” (ilmus 2015. aasta kevadel). Uus raamat sündis taas koostöös vaimuka kunstniku Ave Nahkuriga.

Eesti rahvatarkuste hulgas on lausendeid meestest kordades rohkem kui naistest – läbi aastasadade on mehe tegusid, mehe sõna, peremeheks olemist, mehe tööd ja meheks saamist eriti oluliseks peetud. Mehe igasugust tegutsemist on naiste omast ikka enam hinnatud. Olgu siinkohal üks näide:
Ühe meesterahva taline sitalkäimine on palju enam kui naisterahva suvine töö.


Vanasõnadest selgub, et peredes on poja sündi uhkusega kuulutatud, aga tütrega seonduv on ikka pigem ristiks kaelas olnud.

Kogumikus peegelduvad eesti vanarahva tavad ja neid on teemade kaupa koondatud.
Lisaks rahvatarkusele saab lugeda mõnda klassiku teksti, mis on meie rahva meeles juba folkloor. Näiteks raamatu motoks olev Paul-Eerik Rummo sõnadele loodud laul filmist “Viimne reliikvia” võtab väga hästi kokku mehe elu, õnne ja edukuse:
iga mees on oma saatuse sepp ja oma õnne valaja!

Epiloogis saame tuttavaks kirjanik Oskar Lõvi (Jaak Järvalane) tsitaatidega, kes oma teoses ka eelnimetatud rahvatarkust parafraseerinud on. Tema samuti meenutab austavalt seda meest, kelle jalg adra taga käib. Seepärast künnavad ka meie raamatu kangelased tarkuse vagusid.

Tark töötegemine on eesti rahva meelest ikka olnud edukuse alus.

Laine Randjärv
Raamatu koostaja


 

 
 

184 lk.
ISBN 978-9949-9665-4-7

 


 
   
 

 

 

 

Avaleht