© SE&JS ENG  
 


Linnart Mäll
Tee ja vili
Loenguid budismist
Linnart Mäll. TEE ja VILI

Raamatu väljaandmise tegevjuht Ivar Tröner, toimetajad Märt Läänemets ja Teet Toome, keeletoimetajad Sirje Endre, Mari Klein ja Elle Veermäe, kujundaja Andres Tali.

2018. aastal ilmus kirjastuselt SE&JS raamat „Linnart Mäll. Tõe tee. Mõtteid ja mälestusi” (koostaja Ivar Tröner, toimetajad Märt Läänemets ja Teet Toome). Käesolev teos „Tee ja vili” on silmapaistva teadlase ja filosoofi Linnart Mälli mõttevaramu teine osa.

Märt Läänemets: „Raamat „Tee ja viliˮ toob esmakordselt lugeja ette valiku orientalisti ja visionääri Linnart Mälli (1938–2010) loengutekste budismist ja India religioonidest, mis ta pidas 1990. aastatel ja 2000. aastate algul Tartu Ülikoolis ja Budismi Instituudis. Oma loengutes ei piirdunud Mäll kunagi materjali kuiva, dotseeriva esitusega, vaid püüdis viia kuulaja oluliste tekstinäidete ja faktide najal sisse budismi mõttemaailma ning panna ta kaasa mõtlema.ˮ

Tarmo Kulmar teose järelsõnas: „Maailmavaatelt oli Mäll veendunud antikommunist, ei sallinud alatust, sõnamurdlikkust ja ebaausust. Linnart Mäll vihkas lollust ja nõmedust – Buddha õpetuse järgi meeleplekkidest seda kõige hullemat. Kui talt kord küsiti, keda ta ei salli, vastas ta: „Neid on neli: lurjused, kaabakad, kommunistid ja KGB nuhid!”ˮ

Linnart Mälli mõtteid:
Budism on oma olemuselt dogmaatika vastane. Kõik laused, ükskõik kui püha mehe suust nad ka ei tuleks, on kõlbulikud vaid selleks, et inimene need endale ise lahti mõtestaks, sest laused ja tekstid ei ela oma elu. Ükski tekst ei ole asi iseeneses, vaid tekst on ainult olemas kui mingi informatsioon, mida kodanik A annab edasi kodanikule B, C, D jne.

Karma on ‘tegu’, see ei tähenda saatust. Iga tegu kannab vilja ja karmaphala on ‘teo vili’. Teod võivad olla kolme liiki: ihu, jutu ja meele teod. Karma on iga teie tegu, mida te teete ihu, jutu või meelega, ning iga tegu kannab mingisugust vilja. Vilja kannab ka tegude kombinatsioon. Kui te seda meeles peate, siis lähevad alati viljad paremaks, eriti nende tegude puhul, mida te meele ehk mõttega teete.

Teose ilmumist toetas Eesti Kultuurkapital.

 

 

 
 

392 lk, sellest 16 lk mustvalgeid ja värvifotosid
ISBN 978-9916-9631-2-8


e-pood

 
   
 

 

 

 

Avaleht