© SE&JS ENG  
 


Käbi LareteiKäbi Laretei. Mahagonipuust tiibklaver
Mahagonipuust tiibklaverPianisti ja kirjaniku Käbi Laretei 93. sünniaastapäevaks 14. juulil 2015 ilmus tema uus raamat “Mahagonipuust tiibklaver”, mille aluseks on Laretei lõpetamata jäänud käsikiri “Meister” ja intrigeeriv novell “Pärandus”. Raamatu teine peatükk hõlmab valiku Käbi Laretei mõtetest. Best of – mõtted kodust, muusikast ja kirjandusest. Kolmandas peatükis ilmub litereeritud kujul Kuku Raadio reporteri Liis Laidmetsa eluloointervjuu Käbi Lareteiga. Viimases peatükis kirjutavad Käbist literaat Agu Sisask (essee “Käbist mõeldes”) ja kauaaegne sõber Maret Moks.

Kirjastus SE&JS on varem välja andnud kuus Käbi Laretei raamatut. Esimene neist, “Eksiil”, ilmus Käbi Laretei 75. sünnipäeval 1997. aastal ning pidulik esitlus Laretei auks toimus Tallinna Raekojas. Seega on käesolev raamat juba seitsmes Käbi Laretei raamat, mis ilmub kirjastuselt SE&JS.

Novell “Meister” on autobiograafiline lugu Käbist ja tema õpetajatest. Kes on tuttav Laretei varasema loominguga, tunneb siin taas ära Käbi sõbra ja õpetaja Marialuisa. Aeg-ajalt on aimatav Ingmar Bergmani lähedalolu. Kuid kellelgi neist pole Meistriga justkui mingit seost. Ka Laretei ise küsib epiloogis, et “kellest ma õieti rääkisin? Kes on see Meister?” Ta kirjutab selles raamatus mitmest suurest meistrist – olgu nimetatud kas või Artur Schnabel, Edwin Fischer, Wilhelm Furtwängler ja Herbert von Karajan.

Kirjastajate soov oli, et Laretei viimasel teosel oleks akadeemiline lisaväärtus – raamat on varustatud viidete ja allmärkustega. Mõnedki raamatus olevad fotod ilmuvad esmakordselt.

Käbi Laretei elas särava diivana, keda ta pianisti- ja kirjanikuande austajad imetlesid ja armastasid. Glamuur kõrvuti lihtsusega oli tema haruldane eripära, mis kuulsuste elus harva esineb, kuid Käbi puhul oli see kaasasündinud iseloomujoon. Raamatus “Mahagonipuust tiibklaver” küsib ta endalt: “Aga kes ma siis olin?” Ja vastab:
“Ma olin kombinatsioon internatsionaalsest kosmopoliidist-pianistist ja tont teab millest veel, aga õieti olin ma lihtsalt üks eesti tütarlaps.”

 

 
 

176 lk., fotod
Koostaja Sirje Endre, kujundus Andres Tali
ISBN 978-9949-9665-1-6

 


 
   
 

 

 

 

Avaleht