© SE&JS ENG  
  Ilmunud raamatudIlmumiselEnimtuntud raamatud  
       
 

2017. aastal

 

Septembris:

Leida Kibuvits
Lepatriinupunane
Valik novelle & käsitöid

Koostaja Sirje Endre, saatesõnad Maarja Vaino (kirjanduslik osa) ja Anu Raud (kunstiosa).
Kujundus Kadi Pajupuu.

Raamat ilmub Leida Kibuvitsa 110. sünniaastapäeva tähistamiseks.

Kogumik sisaldab tänapäeval unustatud, kuid omal ajal vägagi menuka kirjaniku Leida Kibuvitsa (1907–1976) novelle ja haruldasi käsitöid. Novellivalikus on “Lugu Püha Gertrudi säilmest” (1938), “Lepatriinupunane” (1938), “Sipelgaõli” (1941), “25-aastane kala” (1946), “Punane liilia” (1961), “Häda headuse pärast” (1961). Samuti tuleb avaldamisele katkend tema esikromaanist “Soomustüdruk”, millega Leida Kibuvits võitis 1932. aastal “Looduse” romaanivõistluse. Edukalt parnassile lennanud Kibuvits “oli 1930. aastatel lootustandvaim ja viljakam naisprosaist”, nagu kirjutab teose saatesõnas Maarja Vaino. Kirjaniku taasavastamisele juhatabki just tema lugejale teed, lisades: “Kibuvitsa loomingust õhkub ürgset kirjutamisannet ning värskust, mida kaasaegne kriitika kõrgelt hindas. Kibuvitsa nimetati “kõikide meelte kirjanikuks”, mis avaldub “eluküllases piltlikkuses ja talle eriomases kunstilises avaruses”. Kibuvitsa lood on täis värve, hääli, lõhnu, neis on “mingit linnulikku graatsiat”. Siinse kogumiku niminovell kannab samuti värvi nimetust: lepatriinupunane. Sõna, mis andis novelli peategelasele tagasi elurõõmu.”

Pallase kunstikoolis õppinud Kibuvits valdas meisterlikult joonistamisoskust. Raamatus ilmub valik tema illustratsioonidest novellikogule “Rist ja Rõõm” ning romaanile “Kass arvab, et...”.

Kirjastus tänab Kai Ellipit koostöö eest selle raamatu koostamisel.


Novembris:

Album Jaani kirik – 150
Käsikiri ja koostamine Katri Aaslav-Tepandi ja Tõnu Tepandi

17. detsembril 1867. aastal pühitseti Tallinnas uus kirik – paljude eesti, saksa ja vene soost müürseppade, puuseppade, tislerite, klaasijate, stukimeistrite ja maalrite, sadade heldete annetajate ja koguduse ühise töö vili – arvukate kõrgete külaliste ja suure rahvahulga osavõtul. Uuele kogudusele toodi rohkesti kingitusi: kell, altari lühtrid, kroonlühtrid, ristimisvaagen ja karikas.
Album annab sõnas ja pildis ülevaate Jaani koguduse ajaloost. Käsikiri sisaldab katkendeid mitmetest jutlustest ja mälestusi kaasaegsetelt. Hinnatav on kindlasti ka see, et kirjutades küll kogudusest ja kirikust, on autorid suutnud samavõrra ilmekalt ja kujundirohkelt edasi anda Eesti paljude aastate ajalugu.

 

 

Tulemas on mitmeid huvitavaid raamatuid ja üllatusi, millest edaspidi!

 
 

 

 
 

 

 

 

Avaleht