Aprillis:
DIRIGENT. Raamat Neeme Järvist
Kogu aeg on samasugune poisikese tunne nagu vanasti, et tahaks ikka veel teha ja käia ja näha. ––Neeme Järvi
„DIRIGENT. Raamat Neeme Järvist” - - kirjastuse SE&JS kummardus Eesti Raamatu Aastale.
See raamat annab teile võimaluse üheks pikaks jalutuskäiguks koos karismaatilise maestro Järviga. Keskendutakse tema viimase hooaja suurteoste ettekannetele Eestis ja mujal, on tagasivaateid möödunule. Räägivad muusikud, muusikaarvustajad, sõbrad, kolleegid, teekaaslased. „2025. aastal 88. eluaastasse jõudev Maestro Järvi on tippvormis, ükskõik, millisest aspektist teda kuulata ja jälgida,” kirjutab Toomas Velmet.
Kas raamat „Dirigent” on muusikast või pigem filosoofilist laadi mõtterännak? - - Kindlasti mõlemat. Raamat on üles ehitatud sümfooniliselt: sissejuhatus, kandev teema, kokkuvõte ehk coda. Tekste ja fotosid kooshoidvaks teljeks on mõttekogum NEEME SÕNA. Kui peaks olema soovi, leiate raamatust enimkorduvad sõnad: armastus, Eesti, ilu, muusika, kultuur. Leiate raamatust ka ühe perekonnasaaga – Järvide kokkuhoidvast perekonnast, keda „peadirigendina” juhatab võluv abikaasa Liilia. Neeme Järvi, kes täna on paljude maailma tipporkestrite aupeadirigent, ütleb: Mu lapsed on mu suurim inspiratsioon.
- - -
„Eestlaste uhkus oma kultuuri, keele ja pärandi üle avaldas mulle suurt muljet. Üks minu armsamaid mälestusi tänaseni on hommikused proovid Estonia kontserdisaalis, millele järgnes lõuna Maestro Järviga (mis võttis plaanitust kauem aega, kuna paljud tema austajad tahtsid teda tänaval kõnetada) ja peale proovide lõppu õhtused jalutuskäigud Tallinna vanalinnas,” saatis New Yorgist teele oma mõtted klaverikunstnik Anna Shelest.
Mis on Järvi saladus dirigendina, et temast vaimustuvad ühtviisi nii mängijad orkestris kui publik saalis? - - Võib-olla see, et ta ise on alalises vaimustuses – muusikast ja muusikutest, heliloomingust ja elust, inimestest, kas või mõnest raamatust. Ka heliteoste partituurid oma sõnumite ja märkidega on raamatud.
„Neeme Järvi oskab oma kätega läbi muusika aja voolu peatada või kiirendada. Muusika kas voolab loomulikult ja takistusteta või on mõnes eriliselt kaunis hetkes võimalik aja kulgu aeglustada ja lausa peatada, et ühes tundlikus harmoonias veel kauem viibida. See otsimine ei katke ja kestab läbi kontsertide ja proovide,” kirjutab ERSO kontsertmeister, viiulivirtuoos Triin Ruubel.