© SE&JS ENG  
  Ilmunud raamatudIlmumiselEnimtuntud raamatud  
       
 

 

2020. aastal

Mais:

Kadi Pajupuu ja Marilyn Piirsalu
Tegelased ja Tüübid

Kaks kunstnikku ehitavad papist, grilltikkudest, traadist ja muust käepärasest Tegelasi ja Tüüpe: loomi, linde, putukaid, tulnukaid, laborante ja moemanne. Meisterdame osavusmänge tubasteks turniirideks, papist hammasrattasüsteeme ja muudame üksikud kindad tegelaskujudeks uutes seiklustes.
Raamatus on juhiseid ja nippe ning argiste asjade maagia märkamist.

Tegelased ja Tüübid

 

Mais:

Rein Vahisalu
Südamelt ära
Seiku ja sõnastusi

Mainekas südamearst dr. Rein Vahisalu jagab oma raamatus mõtteid arstist ja patsiendist, arstiabist, inimestest, elust Eestis ja meie eluajal nii kiiresti teisenevast maailmast. Kirjastamisel olev raamat köidab oma elutarkuse ja soojusega. Oma mõtteid jagab arst, kes on päästnud mõnegi inimese elu ja andnud sadadele patsientidele õpetust, kuidas elada tervena kõrge eani.
Dr. Vahisalu on olnud kardioloog Ida-Tallinna Keskhaiglas pea 35 aastat. Elu jooksul on ta töötanud ka laevaarstina Livonial ja Regina Baltical. Nii oli ta aastatel 1995–1996 laevaarstina kolm kuud Kanada Kõrg-Arktikas ja neli kuud Antarktikas. Hea kirjamehena on temalt varem ilmunud 8 raamatut, neist viimane „Sinule, kullast süda” (Tammerraamat, 2018). Rein Vahisalu on kirjutanud mitmeid teaduspublikatsioone ja üldrahvalikke artikleid, ta on alati oodatud esineja raadios ja kirjutavas meedias.

Sellest raamatust leiab rohkesti selgitusi, kuidas oma südant kõige paremini „ära tunda”.
Nii loeme raamatust, mis vahe on õhupuudusel ja hingeldusel. Et seinakell registreerib lisaks ajamõõtjale ka hingevõnkeid, on seega hingekell.
Saame teada kõige sagedasema küsimuse südamearstile – Milline on normaalne pulss?
Saame teada, et patsient võib ise küll vaikida, kuid tema süda jutustab arstile patsiendi eluloo. Aga süda reedab ka saladusi, mida aparaadi (südame) kandja kohe sugugi välja rääkida ei tahaks.
Uutmoodi patsient teab ise arstist paremini ja tagatipuks polegi ta tegelikult haige,” kirjutas dr. Vahisalu Maalehes 23. jaanuaril 2020.

Raamatus on vaade sellest, kuhu inimeste maailm on suundumas:
Paigaldage magamistoa seinale uinumiskell, elutoa seinale päris kell, söögituppa söögikell, pliidi külge pliidikell. Kui jooksma lähete, pange sääre külge sammulugeja, randmele pulsilugeja, botasele kilomeetrilugeja, rinda torgake hingamismõõtur, vöö ümber tõmmake pekimõõtur, peapaelale kleepige kaifimõõtur.
Ralli „mitmete kiiruskatsetega” algas haigele mehele Ida-Tallinna Keskhaiglas: vererõhk langetatud, südant putitatud. Edasi Tartusse: tromb lõhustatud, veri vedeldatud. Tagasi Tallinna: rütm rahustatud, ravi muudetud, jälgitud, uuritud. Edasi Ida-Viru Haiglasse: südant turgutatud, sooni puhastatud. Sealt Tartusse: korduva infarkti ja trombide manu, ravi muudetud, jälgitud, rütmi parandatud. Edasi Pärnusse: hetkeks puhata lastud, räägitud, vererõhku langetatud. Sealt Lääne-Tallinna Keskhaiglasse: rütmi kohendatud, ravi juurde kirjutatud, südant putitatud. Mul tuli vastuvõtul seitse paberit 20 minuti jooksul läbi lugeda, koroonaviiruse tõttu tulid vastused meilile
.

 

 

Tulemas on mitmeid huvitavaid raamatuid ja üllatusi, millest edaspidi!

 
 

 

 
 

 

 

 

Avaleht