© SE&JS ENG  
  Ilmunud raamatudIlmumiselEnimtuntud raamatud  
       
 

2021. aastal ilmumas:

augustis:

Linnart Mäll. TEE ja VILI.
Loenguid budismist

2018. aastal ilmus kirjastuselt SE&JS Linnart Mälli raamat „Tõe tee”, väljapaistva orientalisti mõttevaramu 1. köide (koostaja Ivar Tröner, toimetajad Märt Läänemets ja Teet Toome). Kogumikus ilmus valik Eesti mõtteloo suurmehe Linnart Mälli (1938–2010) mõtetest ja märkmetest, mis polnud kirjalikul kujul varem eesti lugejani jõudnud. Raamat sisaldas filosoofilisi mõtisklusi elust, inimesest, keelest, ühiskonnast, poliitikast jne.

2021. a. kevadel ilmuv Linnart Mälli mõttevaramu 2. köide sisaldab kolm loengutsüklit, mida orientalistika suurkuju, maailmamainega teadlane Linnart Mäll pidas Budismi Instituudis: „Budismi pühakirjad” (kevadel 2002), „Budismi ajalugu” (sügisel 2003) ja „Budismi põhimõisted” (kevadel 2004). Lisaks leiavad teoses avaldamist Mälli 1992. aastal Tartu Ülikoolis esitatud mahuka loengutsükli „India religioonid” tekstid.

Nimetatud loenguseeriad annavad eesti lugejale üksikasjalist teavet Ida kultuuriloo nii tundmatutest kui ka teadaolevatest aspektidest. Ilmuvas loengute raamatus avaneb Linnart Mäll taas kui hiilgav teadlane ning veenev õpetaja. Ida õpetustest, eriti budismist, mida ta oma akadeemilises tegevuses uuris, tegi ta endale eetiliste tõekspidamiste aluse ja eluviisi, see peegeldub hästi ka uues teoses. Tekst on ainupäraselt rikas. Nagu oli 1. köites, kõneleb Õpetaja Linnart Mäll ka siin väga otsekoheselt ja siiralt oma lugejaga. Tema aegumatud mõtted ja tähelepanekud avavad meile Ida-mõtteloo selle sügavuses ja suuruses.

Koostaja Ivar Tröner
Sisutoimetajad Märt Läänemets, Teet Toome
Toimetajad Mari Klein, Sirje Endre, Elle Veermäe
Kujundaja Andres Tali


septembris:

Viivi Luik
Seitsmes rahukevad

Viivi Luige kultusromaani „Seitsmes rahukevad” uustrüki juhatab sisse autori eessõna. Järelsõnade autorid on Maarja Vaino ja Joonas Hellerma.

Viivi Luige „Seitsmes rahukevad” on ajasturomaan, mis kuulub eesti klassikasse. „Rahukevade” kirjutamise meetodit võiks iseloomustada sõnadega: kirjeldusi rasketest asjadest kannab kerge hingus. Teos loob lugejale panoraamse pildi sõjajärgse Eesti tegelikkusest ja inimeste elust, nagu see oli. Kuid see pole tingimata raamat olnust või ühest lapsepõlvest nõukogude ajal. Korduva lugemise järel avaneb raamatu sügavus järjest enam. Tundub, et Viivi Luik on 1985. aastal kirjutanud hoopiski tulevikuromaani. Ta kirjutab sellest, mis on ja mis saabub. Näitena vaid üks tsitaat raamatu lõpust:
„Minu jonnakas lapseusk püsib. Olen tänagi kindel, et kellegi südames põleb tulevikulootus, et maailma troostituid hooneterägastikke, baare, tantsupõrandaid ja veretöid lunastavad luuletajate närvid ning mõtlejate ajurakud. Kuni neid on, usun ma, et maailm püsib.”

Raamat ilmub nii pabertrükisena kui ka e-raamatuna.
Toimetaja Hedi Rosma, kujundaja Andres Tali.


Romaani „Seitsmes rahukevad” esitlus toimub autori osavõtul Tallinnas Kirjandustänava festivalil Kadriorus 11. septembril 2021 kell 13.

 

oktoobris:

Heljo Mänd
Üheks maa ja taevaga

2021. aasta 11. veebruaril oli armastatud kirjandusklassiku Heljo Männi 95. sünniaastapäev.
Heljo Männi tütre Ebe-Ruuta Eelmäe unistus on anda trükki kõik oma ema seni ilmumata luule- ja proosa käsikirjad, millest ta valis koostajana ka luuletused raamatusse peakirjaga „Üheks maa ja taevaga”. Esmakordselt ilmuvad luuletused hõlmavad raamatu mahust kaks kolmandikku.
Käsikirja kirjastusele SE&JS üle andes kirjutas koostaja: „Olen selle kogumiku jaoks noppinud välja luuletusi kolmekümnest erinevast raamatust või käsikirjast. Põhiliselt on siiski siia valitud veel avaldamata luuletused, mida mu ema Heljo on kirjutanud oma elu viimase kümne aasta jooksul. Võiks öelda, et see luuleraamat toob nähtavale ühe hinge eluloo. Need värsid kajastavad tema hinge püüdlusi leida iseennast, oma päris-mina ja tema teekonda Jumalani.”
Raamatule kirjutab saatesõna mainekas kirjandusdoktor Elo Lindsalu. Järelsõna koostajalt.

Toimetaja Sirje Endre, kujundaja Kadi Pajupuu

 

novembris:

Vello Salo. Pühitse meid tõega.
Loengud ja vestlused

Teos koondab katoliku kiriku vaimuliku, teoloogiadoktori, literaadi ja ajaloolase Vello Salo Tartu Ülikooli usuteaduskonnas peetud loenguid, valiku kõnesid isamaa ja piibelliku armastuse teemal, filosoofilisi märkmeid, esseid ja vaimulikke mõtisklusi. Teos on varustatud kommentaaridega.
Raamatule kirjutab eessõna kirjanik Viivi Luik, kes analüüsib Vello Salo kui teoloogi, sõbra, filosoofi ja pedagoogi tegevust ning selle tähendust Eesti ühiskonnale paljude aastate jooksul.

Vello Salo elukäigust kirjutab Anu Saluäär raamatus „Vello Salo: Palved ja hommikumõtisklused” (Kirjastus SE&JS, detsember 2020):
Koolipoisina Viljandimaalt Lalsist Soome sõtta, Soomest Saksamaale, „Tšehhi põrgust” Rooma, Igavesse Linna. Reaalainete õpingud Fribourg’is ja Amsterdamis, teoloogiaõpingud Roomas, Münsteris, Jeruusalemmas. Vatikani Raadio eestikeelsete saadete toimetaja. Ühemehekirjastus „Maarjamaa”. Vana ja Uue Testamendi professor Mosulis, Iraagis. 1976 – teoloogiadoktor. 1976–1991 Vana Testamendi professor Torontos, Kanadas. Alates 1993 – Tartu ja Tallinn. Külalisprofessor Tartu Ülikooli usuteaduskonnas. 2001. aastast kuni surmani Uue Pirita kloostri preester, isa Vello.

Toimetajad Anu Saluäär, Sirje Endre
Kujundaja Andres Tali

 


  

Tulemas on mitmeid huvitavaid raamatuid ja üllatusi, millest edaspidi!

 
 

 

 
 

 

 

 

Avaleht